Çay Var İçersen, Zam Var Ödersen! Çaya Gelen Zamlar Yeniden Gündemde: 100 Günde Yüzde 100!

Zamlar hayatımızın bir parçası olurken, bazılarından haberimiz oluyor bazılar da bizleri birer dedektif gibi takibe zorluyor. Çaya gelen zamlar hepimizi zorluyor.

Çay zammının geçen aylarda fark etmeden geldiğini görmüştü. toplamda bakıldığında 100 günde çaya yüzde 100’e yakın zam geldiği görüldü.

BloombergHT tarım editörü İrfan Donat’ın aktardığına göre, Çaykur son olarak çay fiyatlarına yüzde 15 oranında yeni bir zam daha yapınca son 97 günde çaya 4. zam gelerek haziran ayından bu yana çay fiyatlarının yüzde 88,2 oranında zamlandığı görüldü.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), Türkiye’nin dünyada en çok içilen ülkelerinden biri olmasına karşın zarar etmesinin yanında bir de çay fiyatlarına ardı ardına yaptığı zamlarla ilgi çekmeye başladı.

Eylül ayında zamla birlikte çaylarda fiyat etiketleri haziran ayından bu yana yani yaklaşık 3,5 ayda 4 kez değişti.

8 Haziran’da başlayan zam furyası ilk olarak yüzde 43 oranında olmuş, 2. zam da 14 Temmuz’da yüzde 9,5 oranında yapılmıştı.

15 Ağustos’ta Çaykur çaya yüzde 4,5 oranında 3. zammı yaparken, son olarak da 12 Eylül’de yüzde 15 zam daha gelince oran kümülatif artmış oldu.

Çaykur’un fiyatları 8 Haziran’dan 12 Eylül’e 97 günde toplamda yüzde 88,2 oranında zamlandı.

Ancak TÜİK Ağustos ayı enflasyon verileri alternatif verilerden yüksek çıksa da ‘çay ve diğer demlendirilen içecek çeşitleri’ndeki fiyat artış oranı aylık bazda yüzde 7,17 oranında artmış görünürken, yıllık artış oranı yüzde 54,61 olarak görüldü.

Siteden açıklanmayarak toptan satış yapan şirketlere gönderilen fiyat listeleriyle marketlerde Haziran ayında 45-50 TL aralığında olan kiloluk çay paketleri 140-150 lira bandına çıktığı görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x