Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya’da: ‘Sanchez, ilkeli bir politika benimsedi’

Türkiye-İspanya 8’inci Hükümetler Arası Zirve kapsamında İspanya’nın başkenti Madrid’de ‘İş Forumu’ düzenlendi. Türkiye’den 150’ye yakın iş insanını sektörlerindeki İspanyol mevkidaşlarıyla buluşturan forumun açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Sanchez, bugün düzenlenen İş Forumu’nda açıklamalarda bulundu.

AA’nın aktardığına göre, Türkiye-İspanya İş Forumu’ndaki konuşmasında, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazze’de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında 250 gündür yaşanan soykırım, vicdan sahibi herkesin yüreğini kanatıyor” diye konuştu. İspanya’nın İrlanda ve Norveç’le birlikte Filistin devletini tanıma kararına atıfla Erdoğan, “İspanya’nın, İsrail mezalimi karşısında izlediği tutumu takdirle karşıladığımızı burada vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

‘SANCHEZ, HALKIN GÖNLÜNDE MÜSTESNA BİR YER EDİNDİ’

Erdoğan, İsrail ve Hamas arasında yürütülen dolaylı ateşkes ve rehine takası görüşmelerine de atıfla, “Ateşkes çağrılarına kan dökerek karşılık veren şımarıklıkla karşı karşıyayız. Vicdan sahibi hiçbir ülkenin böyle bir tabloyu kabullenmesi mümkün değil” dedi. İspanya Başbakanı’na hitap eden Erdoğan, “Sayın Sanchez ilkeli ve dirayetli politika benimseyerek İspanya, Filistin ve Türk milletinin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir” diye konuştu.

Konuşmasında Avrupa Birliği (AB) ve Gümrük Birliği’ne de değinen Cumhurbaşkanı, “Gümrük Birliğinin güncelleme çalışmasının başlamaması iş insanlarımıza katı vize uygulamaları, müşterek potansiyelimizin tam kapasite kullanımını engelliyor” ifadelerini kullandı.

‘BAZILARI TÜRKİYE’DEN ÇEKİLİRKEN BİR YATIRIMLARIMIZI İKİYE KATLADIK’

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de Türkiye-İspanya İş Forumu’nda yaptığı açıklamada, “İspanya ve Türkiye her alanda en muhteşem ilişkilere sahip iki ülke. Bu zirvelerin düzenli yapılması da bunun çok güzel bir örneği. Türkiye, İspanya için anahtar bir ekonomik ortak ve bölgesinde önemli bir oyuncu” ifadelerini kullandı. “İspanyol şirketleri Türk ekonomisinin iyileşen görüntülerini, alınan tedbirlerin cesaretini, ekonomik programın sağlamlığını takdir ediyor” diyen Başbakan Sanchez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’ye her zaman güven duyduk. Bunun için çok sağlam temellerimiz var. Biz hep Türkiye’ye güvendik. Bazıları Türkiye’den çekilirken biz yatırımlarımızı ikiye katladık. Biz bu güveni koruduk. Türkiye önümüzdeki 10 yıllarda ekonomik ağırlığını ve önemini artırmaya devam edecektir. Türkiye ve İspanya birbirine güvenen ve özel ilişkileri olan, dost ülkelerdir.”

Türkiye ile mevcut Karşılıklı Yatırımların Korunması ve Geliştirilmesi Anlaşması’nı gözden geçirme kararı aldıklarını, bunun çok değerli olduğunu kaydeden Sanchez, ‘devlet kurumları arasında imzalanacak 5 mutabakat zaptının yatırımları ve üçüncü ülkelerdeki ortak projeleri daha da hızlandıracağını’ dile getirdi. Sanchez, “Büyük fırsatla karşı karşıya olduğumuza dair inancımız tam. Muhteşem ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x